אופנה, אמנות ומגדר עם ד"ר גל הרמט

שיתוף:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

אתן צריכות להכיר את ד"ר גל הרמט! המומחיות של גל היא מבט מגדרי על האמנות והאופנה שמקיפה אותנו. בתחילת השיחה שלנו אני מזכירה את ההישג המדהים שלה, בפוסט שכתבה על הרכב הועדה שאחראית על תכנית היציאה מתקופת הבידוד בקורונה. הפוסט הפך לויראלי וזכה למעל 700 שיתופים, מה שהוביל לבחינה מחודשת של הרכב הוועדה. רמת המעורבות שהפוסט הזה עורר, היא דוגמה טובה ליכולת של גל להשמיע קול. זה משהו שכדאי לכולנו כנשים ללמוד מגל הרמט, אישה שלא "מתנחמדת" אם יורשה לי לכתוב (והיא תרשה לי), בולטת בסביבה ומעזה לבחון מחדש הגדרות חברתיות ומוסכמות שאנחנו איכשהו לומדות לגדול לתוכן. גל עוסקת במשמעויות חברתיות, פוליטיות, מעמדיות שמתבטאות באופנה הרווחת וגם באמנות ובפסלים שמקיפים אותנו. גם בישראל 2020 יש יצירות אמנות שמציגות נשים ככלי קיבול, כאובייקט מיני וכאלמנט אשר כפוף לגבר. גל מזמינה אותנו לפקוח עיניים ולפתח מבט ביקורתי על מה שמראים לנו בתור המציאות, הסדר החברתי.

השיחה עם גל מתחברת מאוד לסטיילינג תרפי. בחירות הלבוש שלנו משקפות את הנורמות, ואת מה שמוגדר כאישה "טובה" ו"יפה". נשים לא בקלות עומדות על שלהן ונלחמות על מקומן, כולל הזכות להתלבש ככה. למשל, בגדים בצבעוניות חזקה או נפחים בלתי רגילים. הטרנדים האופנתיים מבוססים הרי גם על אידאל היופי והגוף המקובל, והיכולת שלנו לבחון את כל הדבר הזה בעין ביקורתית ולהעז לבחור אחרת, היא לא מובנת מאליה.

הלוגו של המיזם של טל, "הממגדרת", נוצר מהצבעים הצהוב והאדום. הצהוב מסמל קבלה של דברים שאני לא יכולה לשנות וגם רוגע פנימי, והאדום מבטא את האקטיביזם. גל מחזיקה בד אדום של לוחם שוורים ספרדייה שרוצה שהשור ירוץ לתוכה אבל גם קצת לשלוט בו ולשחק משחקי שליטה מגדריים. הבד האדום גם מייצג את האוהל האדום שבו נשים חגגו את נשיותן בזמן הווסת מצד אחד, אבל גם לא דיממו במרחב הציבורי.

היחס לצבע, לאמנות ולאופנה וגם המבט הפמיניסטי המפוכח הופכים את השיחה הזו עם גל לשיחת סטיילינג תרפי משובחת במיוחד.

צפו בשיחה עם גל כאן, והירשמו לערוץ שלי!

ד"ר טלי סטולובי

ד"ר טלי סטולובי

טלי סטולובי, ד"ר לעבודה סוציאלית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת בשיתוף ביה"ס לטיפול באמנויות, אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול ומחקר מ-2004. צמחתי בעולם בריאות הנפש (מרכז רפואי "לב השרון") ויצרתי את סטיילינג תרפי ב- 2015 מתוך התנסות אישית. השינוי שערכתי בלבוש שלי תוך כדי לימודי סטיילינג בשנקר, הוביל אותי לחקור את הפסיכולוגיה של הלבוש ולפתח שילוב יישומי בין עולם הטיפול לעולם הסטיילינג. זהו כלי לצמיחה והתפתחות אותו אני מעבירה במגוון מסגרות. גיליתי שכל אישה בכל גיל, בכל תקופה בחיים ובכל מידה יכולה להיעזר בבגדים שלה כדי להרגיש טוב יותר ומחוברת יותר לעצמה.

צור קשר