מורות מתלבשות – סטיילינג תרפי ויום המורה הבינלאומי

שיתוף:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הוראה זה אחד המקצועות השוחקים ביותר בעולם, וכנראה לשם כך נועד יום המורה הבינלאומי.

השנה הוא נחגג בתחילת שנת הלימודים המעשית, מיד לאחר החגים. זמן מצוין להעלות את סוגיית הלבוש בתוך המוסד החינוכי, ואת סטיילינג תרפי בהיבט חינוכי.

אז איך לבוש פוגש הוראה? ואיך זה מתקשר לסטיילינג טיפולי?

רוב צוותי ההוראה הן נשים, מלהטטות בין עבודה לבית, ומחזיקות במשרה תובענית שלא מוכרת ככזו. העבודה בכיתה דורשת יכולות – על, כולל היכולת להחזיק את הקהל ער, עירני ומכבד אותן ואת המסגרת החינוכית. לשם כך הן צריכות לייצר חיבור עם קהל, בגיל שונה משלהן, וסביבה לימודית מיטיבה.

לאור כל זאת, הדבר האחרון שאמור להעסיק אותן זה סטיילינג והתאמת חולצה למכנסיים.

אבל בפועל, מורות עומדות מול קהל מידי יום, ועשרות זוגות עיניים בוחנות אותן ואף מגיבות אליהן ולהופעה שלהן. אז לסטיילינג של מורות יש השפעה עליהן, ועל מי שמתבונן בהן.

**תרגיל**

נסי להיזכר בלבוש של מורה מימי בית הספר שלך, מה היא לבשה? מה חשבת על מה שהיא לבשה? הזכרון משקף כמה לבוש של מורות מייצר להן נוכחות אשר נטמעת בנו.

בקבוצת הפייסבוק סטיילינג תרפי להתלבש כמו האישה שאת רוצה להיות, נשים שיתפו זכרונות על לבוש של מורות שלהן, מלפני עשרות שנים!

גם אני נזכרתי במורה אהובה עליי בכיתות ג'-ד' ובמכנסי הג'ינס היפים שלה שהערצתי. נזכרתי גם במורה אחרת, מימי התיכון, שלבשה מידי יום אותו הדבר. זה הוציא אותנו מדעתנו והשפיע דרמטית על היחס כלפיה וכלפי השיעור שלה.

המיקוד בסטיילינג תרפי הוא תמיד דואלי, הפנים והחוץ. גם בהיבט החברתי לעומת ההיבט האישי, כלומר הדרכים שבהן הבגדים משפיעים על הלובש/ת.

לפי סטיילינג תרפי, הבגדים שמורות לובשות יכולים לתת להן עצמן כוחות.

בגדים משפיעים על תפיסה עצמית, תפקוד קוגניטיבי, ומייצרים חיבור ותקשורת עם הסביבה.
בגדים של מורות מספרים עליהן ועל איך שהן רוצות שיתפסו אותן.

בגדים יכולים לסייע למורות להביא חלקים מעצמן לעבודה שלהן, לגבש את הזהות המקצועית שלהן ואת הנוכחות המקצועית שהן רוצות להבנות.

ברור שהחלק הפונקציונלי משחק תפקיד מרכזי בהחלטות הלבוש, אנחנו בישראל החמה והבלתי פורמלית, חיים בג'ינס וכפכפים. אבל שווה לחשוב פעמיים לגבי הכפכפים.

מחקרים מראים שצוותי הוראה שלבושים בצורה פורמלית מקיימים סביבת לימודים יציבה יותר, עם פחות בעיות משמעת בכיתה (!) ותקשורת טובה יותר. תלמידים תופסים את צוותי ההוראה כסמכותיות ומקצועיות יותר בבגדים פורמליים.

ברור שאין כאן המלצה לחליפת שלושה חלקים (למרות שיש עכשיו לא מעט חליפות כאלה בחנויות, מסתבר שמדובר בטרנד). ובכלל, בסטיילינג תרפי אין המלצות סטיילינג. יש הצעות, השראות, מחשבות.

לגבי לבוש של מורות, אנחנו בישראל. להמליץ על ז'קטים חמים יהיה נטול הקשר. אבל לבוש פורמלי אינו רק ז'קט, אלא כל בגד מבד יציב, מוגדר ובמצב טוב. בגד כזה יכול לספק הרגשה פורמלית ומכובדת גם מבלי שישדר משרדיות.

ההמלצה העיקרית של סטיילינג תרפי, היא לא להיכנע לשחיקה, ולראות בבגדים כלי, יומיומי, שיכול להפיח רוח חיובית, יצירתית וגם יעילה, בתוך העבודה הזו. לחשוב על הפונקציונליות אבל גם על ביטוי עצמי וצרכים רגשיים אחרים.

בסטיילינג תרפי, הצרכים הרגשיים מהלבוש הם המשתנה המשמעותי ביותר במערכת היחסים עם הלבוש. אנחנו חותרות לאינטגרציה בין הבנת הסביבה החברתית לבין האמירה האישית, דפוסי האישיות והסגנון האישי.

בתמונות שמלוות את הפוסט הזה, אפשר לראות מורות קולנועיות שעושות חשק לקנות מחברת חדשה ולהצטרף לשיעור שלהן. אפשר גם לראות כמה כל אחת מהמורות לבושה אחרת ונראית אחרת, כי אין סגנון אחד שמתייחס להוראה וגם לא צריך להיות.

יום המורה שמח לכל המורות והמורים, ואיחולי סטיילינג תרפי במסגרת החינוכית!

הצטרפו לקבוצה סטיילינג תרפי – להתלבש כמו האישה שאת רוצה להיות.

הירשמו לערוץ היוטיוב, ובואו לשיחה עם מורה שמבינה בסטיילינג תרפי – מירב לויטה עזני. בשיחה מירב מספרת על התהליך שלה עם הלבוש במקום העבודה, וכמה הלבוש סייע לה להתפתח מקצועית ואישית.

ד"ר טלי סטולובי

ד"ר טלי סטולובי

טלי סטולובי, ד"ר לעבודה סוציאלית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת בשיתוף ביה"ס לטיפול באמנויות, אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול ומחקר מ-2004. צמחתי בעולם בריאות הנפש (מרכז רפואי "לב השרון") ויצרתי את סטיילינג תרפי ב- 2015 מתוך התנסות אישית. השינוי שערכתי בלבוש שלי תוך כדי לימודי סטיילינג בשנקר, הוביל אותי לחקור את הפסיכולוגיה של הלבוש ולפתח שילוב יישומי בין עולם הטיפול לעולם הסטיילינג. זהו כלי לצמיחה והתפתחות אותו אני מעבירה במגוון מסגרות. גיליתי שכל אישה בכל גיל, בכל תקופה בחיים ובכל מידה יכולה להיעזר בבגדים שלה כדי להרגיש טוב יותר ומחוברת יותר לעצמה.

צור קשר