סטיילינג תרפי בינלאומי! מאמר חדש נולד!

שיתוף:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

שמחה לשתף במאמר חדש, שמתאר את מחקר סטיילינג תרפי בז'ורנל Frontiers in Psychology.

המאמר מתאר מחקר העוסק בסגנון לבוש, אישיות ודימוי גוף בנשים ישראליות.

מחקר שנערך בשיתוף מרכז המחקר ע"ש אמילי סגול, ביה"ס לטיפול באמנויות, אוני' חיפה.

מרכז המחקר היה הסנונית האקדמית הראשונה בה פיתחתי את גישת סטיילינג תרפי, ואני שמחה על כך. כותרת המאמר היא styling the self והיא משקפת בעיניי את המהות של סטיילינג תרפי – העבודה על העצמי באמצעות המעטפת. המעטפת שדרכה אנחנו פוגשות את עצמנו, בחלקים השונים שלנו, ומייצרות ביניהם גשר.

המחקר כלל 792 נשים ובדק אילו סגנונות לבוש הן בוחרות, ואיך הסגנונות האלה משקפים תכונות באישיות שלהן ועמדות ומחשבות שלהן לגבי הגוף שלהן.

שאלוני המחקר היו שאלון פונקציות הלבוש, שנלמד בקורסי סטיילינג תרפי, שאלון דימוי גוף ושאלון הביג פייב למדידת תכונות אישיות.

הנשאלות היו נשים מכל רחבי ישראל, בגילאים שונים, ממוצע הגילאים היה סביב 40. רוב המדגם היו נשים נשואות, אימהות, חילוניות. השאלונים הופצו דרך הפייסבוק והאינטרנט.

הבשורה המשמחת ביותר היא שיש קשר בין סגנון לבוש לאישיות ודימוי גוף! קשר מרתק.

הקשר הזה הוא הבסיס לפסיכולוגיה של הלבוש, שהיא הכלי בסטיילינג תרפי.

למעשה זהו המחקר הראשון שכורך בין משתנים אלה, יחד עם הבחנה בין סגנונות שונים ולא רק לבוש "פורמלי" או "בלתי פורמלי".

המטרה הייתה להיכנס לעומק השאלה, מה גורם לנשים לבחור דווקא את הבגדים בהן בוחרות, ואיך הסיפור הזה פוגש את דימוי הגוף שלהן.

תכונת האישיות שהכי השפיעה על בחירת סגנון הלבוש הייתה פתיחות לחוויה. סקרנות, משיכה לאסתטיקה, דימיון פעיל ופתיחות מחשבתית. נשים פתוחות לחוויה, שהמניע שלהן הוא ביטוי עצמי ופחות הסוואה של גופן, בוחרות בסגנון אורבני. זה סגנון משתנה, רבגוני, אקלקטי.

נשים הבוחרות בסגנון קז'ואל ספורטיבי היו מאופיינות ברצון להסוות את הפגמים בגופן ובמניע שנקרא "נוחיות". נוחיות היא משתנה מאוד אינדבידואלי כי כל אישה מגדירה בגד "נוח" בצורה שונה, אבל המשותף הוא החיפוש אחר הפרקטיקה, ופחות הביטוי העצמי והאופנתיות.

המחקר מאיר בזרקור גדול את השפעת דימוי הגוף על סגנון הלבוש. כאשר דימוי הגוף נמוך יותר, נשים נוטות ללבוש קז'ואל ספורטיבי, בעיקר ג'ינס, טישרט, בגדים מינימליסטיים.

הרצון הוא להשתלב ברקע בבגדים יומיומיים ופחות לבלוט.

כאשר דימוי הגוף חזק יותר, נשים מונעות על ידי משחקיות ואופנתיות. נשים בסגנון האורבני העריכו את ההופעה החיצונית שלהן בצורה טובה יותר! הן האמינו שהן נראות טוב יותר, והאוריינטציה שלהן להופעתן החיצונית הייתה גבוהה יותר.

נשים בסגנון הספורטיבי / קזו'אל העריכו את ההופעה החיצונית שלהן בצורה נמוכה יותר.

זהו בתקציר נמרץ הסיפור מאחורי המאמר-

הבגדים שלנו מספרים כמה אנחנו גמישות מחשבתית או שמרניות, כמה חשוב לנו להיות "כמו כולם" או לשמר את הייחוד שלנו באמצעות הלבוש. הבגדים שלנו מספרים כמה אנחנו חיות בשלום עם הגוף שלנו, ויכולים גם לעזור לנו במובן הזה מאוד.

המאמר סוקר מידע קיים בעולם המחקרי סביב דימוי גוף, לבוש ואישיות, ומתאר ממצאים על סגנונות לבוש נוספים ותכונות אישיות נוספות.

לקריאת המאמר המלא לחצי על הלינק כאן.

אני קוראת לך לשתף את המאמר עם כל מי שיכול/ה ללמוד ולהפיק ממנו ברמה האקדמית והמעשית.

המאמר הינו אבן דרך משמעותית בפיתוח התחום המופלא שנקרא סטיילינג תרפי.

לציטוט בעבודתך האקדמית –

Stolovy T (2021) Styling the Self: Clothing Practices, Personality Traits, and Body Image Among Israeli Women. Front. Psychol. 12:719318.doi: 10.3389/fpsyg.2021.719318

ד"ר טלי סטולובי

ד"ר טלי סטולובי

טלי סטולובי, ד"ר לעבודה סוציאלית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת בשיתוף ביה"ס לטיפול באמנויות, אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול ומחקר מ-2004. צמחתי בעולם בריאות הנפש (מרכז רפואי "לב השרון") ויצרתי את סטיילינג תרפי ב- 2015 מתוך התנסות אישית. השינוי שערכתי בלבוש שלי תוך כדי לימודי סטיילינג בשנקר, הוביל אותי לחקור את הפסיכולוגיה של הלבוש ולפתח שילוב יישומי בין עולם הטיפול לעולם הסטיילינג. זהו כלי לצמיחה והתפתחות אותו אני מעבירה במגוון מסגרות. גיליתי שכל אישה בכל גיל, בכל תקופה בחיים ובכל מידה יכולה להיעזר בבגדים שלה כדי להרגיש טוב יותר ומחוברת יותר לעצמה.

צור קשר