דברו אלינו בסטייל – ראיון עם דפנה איזנרייך

שיתוף:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כמה פעמים מצאת שפונים אלייך בלשון זכר? במבחנים, פרסומות, שלטי חוצות, ספרים… אי אפשר לחשוב שאין לזה השפעה עלינו. ברור שאם היו פונים אלינו בלשון מותאמת, התחושה שלנו הייתה משתנה. זה כמו להיכנס לחנות בגדים שבגדי הנשים והגברים מעורבבים בה, או להיכנס לחנות שיש בה רק נשים ובגדי נשים. איפה יהיה לנו קל יותר להתחבר? סטיילינג תרפי זו שפה שבוחנת את ההקשר החברתי שבו אנחנו חיות ועוזרת לנו לקבל בחירות מודעות ובטוחות יותר בכל התחומים. ולכן כל כך נדלקתי כשראיתי את המיזם של דפנה איזנרייך!

דפנה כתבה מדריך חדש לשפה שוויונית. המדריך מספק פתרונות קונקרטיים לכל מי שמסתבכ/ת עם השפה, כי הגיע הזמן לפנות לכולם.ן והגיע הזמן שיפנו אלינו, אל כולנו. 

דפנה איזנרייך היא פעילה חברתית, בעלת תואר שני במגדר ועובדת במרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בתל אביב. דפנה עומדת מאחורי היוזמה "דברו אלינו" והמדריך החדש לשפה שוויונית. המדריך של דפנה עושה סוף למה שנקרא – לשון הזכר הסתמי.

בשיחה המרתקת שלי עם דפנה עסקנו בקשר בין שפה למציאות, בין הלשון שלנו ליחסי הכוח בחברה ולזה שכנשים התרגלנו לעובדה שאנחנו פחות נוכחות, ואף פעם לא יודעות במאה אחוז אם פונים אלינו. שפה היא דבר כל כך בסיסי שלפעמים אנחנו בכלל לא מודעות ולא שמות לב לעובדה שהשפה מדירה אותנו או מעלימה אותנו. גם זה בדיוק כמו עם אופנה וסטיילינג! כמה התעשייה הזו באמת רואה אותנו ומותאמת לכל הנשים?

בגישת סטיילינג תרפי המטרה היא להפנים באמת, שאת הבגדים צריך להתאים אלינו ולא אותנו לבגדים. בדיוק כמו עם השפה. עוד מטרה בסטיילינג תרפי היא לבדוק מה משמעות הבחירות שלנו. למשל, מה נתפס לנו כבגד "נשי" או "גברי" ולמה, מה הגבולות שאנחנו מאפשרות לעצמנו בבגדים, האם אנחנו מעזות להחליט אחרת.

בשיחה עם דפנה, הבאתי כדוגמה את דיויד בואי ומיק ג'אגר שהעזו להתלבש בצורה שנתפסת כ"נשית" אבל עד היום הבחירה הזו אינה במיינסטרים. נשים כן יכולות להתלבש כמו גברים וזה יחשב סקסי ויפה, אבל גברים לא יכולים להתלבש "כמו אישה" או בצורה שנתפסת כנשית כעניין טבעי ורגיל. החלק הטיפולי בסטיילינג טיפולי זה לאפשר ביטוי לכל החלקים שבנו, דרך בגדים. אין ציפייה או רצון למחוק לגמרי את הציפיות החברתיות או את הסביבה שבה אנחנו חיות, אלא להתחיל לשאול איך ההגדרות החברתיות מנהלות אותנו.

להגדיר מחדש גבולות מול הסביבה, זו מטרה בתהליך סטיילינג טיפולי. כי סטיילינג הוא כלי להגדיר מחדש את עצמנו דרך הבגדים. אנחנו יכולות לבחור להתחבר מחדש לגוף שלנו, למיניות שלנו ולמגדר שלנו דרך בחירות הבגדים שלנו. דרך הצבעים והגזרות שאנחנו בוחרות אנחנו יכולות לאתגר תפיסות מיושנות של עצמנו, של הסביבה שגדלנו בה או הקבוצה שאנחנו שייכות אליה. בקצב ובזמן הנכונים לנו אנחנו יכולות לגלות גבולות גמישים יותר בתוך ההגדרות. ויותר מכל יש לנו את הזכות להיות נוכחות.

היוזמה של דפנה מגלמת את הזכות להיות נוכחת, ואת העובדה שאנחנו צריכות גם להיכלל בשפה וגם לכלול נשים אחרות. גם אנחנו צריכות לשים לב כשאנחנו כותבות ומדברות, האם אנחנו מתעלמות מהקול הנשי ומדברות בלשון זכר סתמי?

דבר כל כך בסיסי כמו שפה לא רק מבטא את המציאות אלא משנה אותה. שיחה מרתקת ומרחיבת אופקים, שאני ממליצה לצפות בה עם נשים נוספות ולהפיץ אותה הלאה. השינוי הזה נחוץ לכולנו, הורידו וקראו את המדריך של דפנה איזנרייך!

צפו בשיחה המלאה בלינק הזה והירשמו לערוץ היוטיוב שלי. 

ד"ר טלי סטולובי

ד"ר טלי סטולובי

טלי סטולובי, ד"ר לעבודה סוציאלית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת בשיתוף ביה"ס לטיפול באמנויות, אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול ומחקר מ-2004. צמחתי בעולם בריאות הנפש (מרכז רפואי "לב השרון") ויצרתי את סטיילינג תרפי ב- 2015 מתוך התנסות אישית. השינוי שערכתי בלבוש שלי תוך כדי לימודי סטיילינג בשנקר, הוביל אותי לחקור את הפסיכולוגיה של הלבוש ולפתח שילוב יישומי בין עולם הטיפול לעולם הסטיילינג. זהו כלי לצמיחה והתפתחות אותו אני מעבירה במגוון מסגרות. גיליתי שכל אישה בכל גיל, בכל תקופה בחיים ובכל מידה יכולה להיעזר בבגדים שלה כדי להרגיש טוב יותר ומחוברת יותר לעצמה.

צור קשר