אופנה, גוף, תנועה – ראיון עם ענת ברגר ספיר

שיתוף:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

ענת ברגר ספיר היא רקדנית לשעבר וספורט-תרפיסטית, ולימודיה בשנקר הובילו אותה לפתוח בלוג על התחום שמעניין אותה יותר מכל – הקשר בין אופנה לגוף וריקוד. בשיחת סטיילינג תרפי מרתקת היא מביאה דוגמאות מעולם האופנה שממחישות כמה תהליך העיצוב מעודד או לחילופין מאתגר את היחס לגוף ולנורמות החברתיות לגבי הגוף "הנכון". השיחה מהדהדת נושאי ליבה בסטיילינג טיפולי – מהן גוף האישה שנחשב כמושך? כמה אנשים מוכנים לראות את השונה וכמה אנחנו מוכנות להתלבש שונה מהרגיל?

ריי קוואקובו – המעצבת של קום דה גרסון שמאתגרת תפיסות של יופי וגוף

כרקדנית לשעבר, ההתבוננות של ענת לגבי היכולת של הבגד לאפשר תנועתיות לגוף מרתקת, במיוחד לאור ההבנה שלרקדנים ולרקדניות יש יחס מיוחד לגופם, אפילו יהיר, כפי שהרחבנו בשיחה. הטוטו אמנם מגדיר את תפקיד הרקדנית אבל יש לה מרחב תנועה חופשי יותר בלעדיו, ובגדי הריקוד נועדו בראש ובראשונה לאפשר תנועה. בדיוק כמו בסטיילינג תרפי, יש דגש על בגד כמייצר ומבטא תפקיד. בראיון איתה, ענת מביאה חומרים מרתקים מעולם האופנה עם דגש על יוצרים בעלי גוון מולטידיסיפלינרי, קצת כמו ענת עצמה שמשלבת בטבעיות בין תחומים. כשביקשתי ממנה לתאר את עצמה דרך פריט לבוש, היא הזכירה את איריס אפפל, שדיברה על סטייל כסצנה שמתרחשת בקצוות של הגוף. גם ענת שמה דגש על קצוות הגוף – נעליים ושיער אסוף, מחווה שנותרה לה מימיה כרקדנית. בשפת סטיילינג תרפי, זוהי חותמת סטייל – טביעת אצבע שמשקפת חלקים בסגנון, בחשיבה ובאישיות שלנו לאורך זמן.

אייריס אפפל – סטייל אייקון

הבלוג של ענת, פפיטה, מביא זווית היסטורית וסוציולוגית על אופנה והראייה שלה משלימה בטבעיות את החומרים מהם עשויה שפת סטיילינג תרפי – היחס לגוף, ליופי, תפיסת הגוף לאור האידאלים החברתיים והמשמעויות הרגשיות של הלבוש. ממליצה מאוד לצפות בשיחה הזו ולהעמיק את ההבנה הרב תחומית של אופנה וסטייל, שסטיילינג תרפי מהווה רובד אחד מהעושר שלה.

צפי בסרטון כאן והירשמי לערוץ שלי!

ד"ר טלי סטולובי

ד"ר טלי סטולובי

טלי סטולובי, ד"ר לעבודה סוציאלית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת בשיתוף ביה"ס לטיפול באמנויות, אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול ומחקר מ-2004. צמחתי בעולם בריאות הנפש (מרכז רפואי "לב השרון") ויצרתי את סטיילינג תרפי ב- 2015 מתוך התנסות אישית. השינוי שערכתי בלבוש שלי תוך כדי לימודי סטיילינג בשנקר, הוביל אותי לחקור את הפסיכולוגיה של הלבוש ולפתח שילוב יישומי בין עולם הטיפול לעולם הסטיילינג. זהו כלי לצמיחה והתפתחות אותו אני מעבירה במגוון מסגרות. גיליתי שכל אישה בכל גיל, בכל תקופה בחיים ובכל מידה יכולה להיעזר בבגדים שלה כדי להרגיש טוב יותר ומחוברת יותר לעצמה.

צור קשר