על מדים ומסכות עם רופאה בימי קורונה – ד"ר מוריה כרמלי

שיתוף:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

ד"ר מוריה כרמלי היא רופאת ילדים בבית חולים בבני ברק, ובשיחה איתה ביקשתי לשמוע על תפקיד המיגון, המדים והמסכות באינטראקציה הטיפולית. מוריה מראה לנו תמונות שלה ממוגנת כל כולה בסגנון הימ"מ, מה שמגביל מאוד את התקשורת שלה עם הילדים. ילדים מגיבים לקול ולמחוות פנים, מוריה אוהבת את הילדים ואת המגע, כמו שמראה לנו בחיבוק עם תינוק, והיא מאוד מתגעגעת לזה. זה גורם לי לחשוב על כל אחת מאיתנו במדים או במסכה, מנסה לעבוד או לקיים את התקשורת היומיומית שלנו. הקורונה כל כך שינתה דרכי עולם. בימי הקורונה, מוריה עובדת במשמרת של 12 שעות במסכה ומדים. הרופאה והצוות מקבלות את הקהל במיון במיגון כבד, כובע, מסכה, שתי שכבות מדים, כי לא תמיד אפשר לדעת מי חולה בקורונה, במיוחד לא ילדים.

אחד הנושאים המעניינים בסטיילינג תרפי הוא הקשר בין לבוש לזהות המקצועית שלנו. איך הבגדים משרתים את המקצועיות שלנו והכניסה שלנו לתפקיד. אז דיברנו על ההבדל וגם הקשר בין הטעם של מוריה בלבוש לבין מה שהיא לובשת בעבודה – מדים. המדים מעניקים פה רובד נוסף של משמעות – היררכיה. הלבוש מגדיר את התפקיד, את חלוקת התפקידים, מעניק סדר. מעניין שהסדר רלוונטי בעיקר לצוות עצמו, כי פעמים רבות הקהל שמגיע לקבל שירות במיון בכלל לא מודע לסדר הזה. מוריה היא רופאה, אישה יחידה לעתים, במשמרת שהיא מעבירה עם צוות גברים. לעתים היא הבכירה ביותר. ובכל זאת, כאישה בבית חולים חרדי היא אומרת שהמחשבה האוטומטית כלפיה היא כאחות, ולא כרופאה. גם בסיטואציה שבה היא הבכירה ביותר והשאר אחים, יש תפיסה ראשונית שרואה בה אחות. זה מעלה את השאלה איך אנחנו מתלבשות כנשים בסיטואציות בהן יש רוב גברי, ומה הלבוש הזה מעיד עלינו, וכיצד הוא משפיע. הלבוש יכול להיות כלי, הצהרת סמכות, אמירה מקצועית. זה סטיילינג טיפולי.

מחוץ לעבודה מוריה אוהבת מאוד בגדים, ונותנת כדוגמה את דורין פרנקפורט, מעצבת שהיא מעריכה. בחירות הלבוש שלה מעידות גם על הטעם האישי שלה, וגם הערכים שלה בסוג האופנה שהיא צורכת. היא מרגישה שבגדים משדרים מעמד והשקעה גם אם הם מתחת למדים. וזה בדיוק סטיילינג תרפי – ההבנה שלבגדים יש משמעות קודם כל עבורי, אפילו אם הסביבה פחות רואה אותם. ללבוש בגד שאני אוהבת ומתחברת אליו, אפילו מתחת למדים או שכבה נוספת אחרת, מאפשר לי חיבור לעצמי ומשפיע עליי.

השיחה עם מוריה משקפת כמה רבדים של סטיילינג טיפולי – המדים והזהות המקצועית, ההשפעה של בגדי העבודה שלנו על התפקוד שלנו בעבודה, על התקשורת עם אנשים אחרים בעבודה. יותר מכל, זאת הצצה מעניינת לעבודה של רופאה בשטח בימי הקורונה. זאת הייתה הזדמנות מצוינת להודות למוריה על העשייה המשמעותית והקריטית שלה, לא רק בתקופה הזו אלא בכל הימים.

שיחה מרתקת ורלוונטית עם ד"ר מוריה כרמלי, ותודה לך על זה. הלינק לשיחה כאן.

הירשמו לערוץ היוטיוב שלי! ערוץ שעוסק בפסיכולוגיה של הלבוש, מכל הזוויות שבה.

ד"ר טלי סטולובי

ד"ר טלי סטולובי

טלי סטולובי, ד"ר לעבודה סוציאלית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת בשיתוף ביה"ס לטיפול באמנויות, אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול ומחקר מ-2004. צמחתי בעולם בריאות הנפש (מרכז רפואי "לב השרון") ויצרתי את סטיילינג תרפי ב- 2015 מתוך התנסות אישית. השינוי שערכתי בלבוש שלי תוך כדי לימודי סטיילינג בשנקר, הוביל אותי לחקור את הפסיכולוגיה של הלבוש ולפתח שילוב יישומי בין עולם הטיפול לעולם הסטיילינג. זהו כלי לצמיחה והתפתחות אותו אני מעבירה במגוון מסגרות. גיליתי שכל אישה בכל גיל, בכל תקופה בחיים ובכל מידה יכולה להיעזר בבגדים שלה כדי להרגיש טוב יותר ומחוברת יותר לעצמה.

צור קשר