לבוש אצל נפגעות תקיפה מינית – עם מיקה נטוביץ מנצור

שיתוף:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

שיחה מרתקת שנוגעת בנושא מורכב שקשה לדבר עליו. מה המשמעות של לבוש עבור נשים עם היסטוריה של טראומה מינית?

בשנתיים האחרונות אני עוסקת בסטיילינג תרפי עם נפגעות טראומה מינית. אני עדה למשמעות האדירה שיש לקשר בין הלבוש לגוף ולסיפור הטראומתי. דווקא במרחב הזה, הבגד עשוי להיות גורם מווסת ולייצר חיבור בין החלקים השונים של החוויה וההתמודדות הפוסט טראומתית.

ביקשתי לדבר עם מיקה נטוביץ מנצור, שהיא מנהלת "קול מילה", הצ'אט של מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית. בשיחה המרתקת הזאת צללנו בלי פחד לעומקו של נושא קשה ומורכב. אחת מכל שלוש נשים עוברת פגיעה מינית במהלך חייה.  אחת מכל חמש נשים עוברת אונס. אחת מכל חמש ילדות עוברת פגיעה מינית. עד גיל 12, שיעור הבנים הנפגעים מינית זהה לשיעור הבנות. רק שישה אחוזים מהפגיעות המיניות מדווחות לרשויות. מיקה סיפרה על עבודתה ועל עבודת הצ'אט, שמעניק סיוע אונליין, וכולל גם מפגשים עם נשים שמגיעות לסיוע. למרות שהזווית שלי ושל מיקה שונה, חיברה בינינו ההבנה שהלבוש מדבר את הטראומה והתוצאות שלה, הבושה והניסיון להסתיר. אמנם אין ולא יהיה בגד שיגן עלינו מפני פגיעה, מה גם שמרבית הפגיעות נעשו בילדות כשהבגד כלל לא היה רלוונטי, ועדיין יש איזו כמיהה בקרב הנפגעות ואולי גם בקרב כולנו, שהבגד יגונן מפני פגיעה. נפגעות יכולות ללבוש שכבות לבוש גם בקיץ, צבעים כהים, ובחוויה שלי בעבודה עימן, מאופיינות בעיקר ניתוק רגשי מהלבוש. גם לבגד שלנו יש תפקיד משמעותי באינטראקציה הטיפולית. בשיחה עם מיקה נגענו בכך, אפילו בסיטואציה של מענה טלפוני, הבגד קשור גם לזהות המקצועית שלנו, גם לתחושת הקומפוטנטיות וגם למפגש. בתוך המפגש הבגד מתקשר אותנו, את המסרים שלנו, והוא יכול להוות סוג של גשר אל הנפגעת. יחד עם זאת, בחוויה שלי בעבודה עם אוכלוסיית הנפגעות, פעמים רבות הבגדים שלי, או כל פער לבוש בינינו, נושא עבור הנפגעות את המשמעות הסימבולית של הנפרדות שלהן מהעולם. כלומר, הבגדים שלי והיכולת שלי ליהנות מהם, יכולים להיות עדות לכך שלעולם לא אבין את עוצמת הכאב.

בסטיילינג תרפי, הבגד הוא סימבול חי שמבטא את היחס למיניות ולגוף, ולכן הפוטנציאל הטיפולי שלו הוא אדיר, עם אוכלוסייה זו ובכלל. סטיילינג טיפולי עוסק בהבנה של משמעות בחירות הלבוש, בהיסטוריה של הסטייל האישי ובהתפתחות שלו. בתוך סטיילינג תרפי יש מודעות ומשמעות לבחירות הלבוש גם של המטפלת, כי בסופו של דבר מדובר במפגש של שתי נשים בחברה נתונה. מפגש פמיניסטי בגובה העיניים. כי בסופו של דבר, לא משנה לנו איך האחרת מתלבשת, אלא איך היא מרגישה כשהיא מתלבשת ואילו בגדים יכולים לחבר אותה לעצמה ולכוחות שלה. אין פה מפגש של מישהי "שיודעת" עם מישהי ש"לא יודעת" אלא התמקדות בחוויה של האחרת, והבגד הוא דרך לייצר את השיח הזה.

השיחה עם מיקה המקסימה, שגם משתפת בטעמים שלה עצמה, פותחת צוהר להבנה של העוצמה הטיפולית, התרפיה של הסטיילינג. דרך אוכלוסיה זו אפשר לראות את עצמנו הנשים, וכמה הבגדים מהווים עבורנו כלי לנוכחות או להשתלבות ברקע, כשלאורך כל הדרך מהדהד הקשר למיניות שלנו ולדימוי הגוף. ממליצה מכל הלב לצפות בשיחה הזו עם מיקה, ומוקירה לה תודה על השיתוף והמפגש המשמעותי בינינו.

לשיחה עם מיקה לחצו כאן.

הירשמו לערוץ יוטיוב שלי וכתבו לי אילו תכנים מעניינים אתכן ועם אילו אוכלוסיות הייתן רוצות ליישם סטיילינג תרפי.

ד"ר טלי סטולובי

ד"ר טלי סטולובי

טלי סטולובי, ד"ר לעבודה סוציאלית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת בשיתוף ביה"ס לטיפול באמנויות, אוניברסיטת חיפה. עוסקת בטיפול ומחקר מ-2004. צמחתי בעולם בריאות הנפש (מרכז רפואי "לב השרון") ויצרתי את סטיילינג תרפי ב- 2015 מתוך התנסות אישית. השינוי שערכתי בלבוש שלי תוך כדי לימודי סטיילינג בשנקר, הוביל אותי לחקור את הפסיכולוגיה של הלבוש ולפתח שילוב יישומי בין עולם הטיפול לעולם הסטיילינג. זהו כלי לצמיחה והתפתחות אותו אני מעבירה במגוון מסגרות. גיליתי שכל אישה בכל גיל, בכל תקופה בחיים ובכל מידה יכולה להיעזר בבגדים שלה כדי להרגיש טוב יותר ומחוברת יותר לעצמה.

צור קשר